لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow مطالب مفیدسیستم مدیریت یکپارچه ساختمان (BMS) : سیستم مدیریت یکپارچه ساختمان (BMS)سیـــستــم مدیـــریت هـــوشمند ساختــمان (BMS) ، سامانه ای است هوشمند که وظیفه پایش و کنترل یکپارچه قسمت های مهم و حیاتی ساختمان اعم از سیستم گرمایش و سرمایش، روشنایی، امنیت، اطفا حریق، دوربین های مدار بسته و ... را دارد. این سیستم از مجموعه ای از حسگرها، عملگرها و کنترلرها تشکیل یافته که از طریق شبکه داخلی ساختمان با یکدیگر ارتباط دارند و با پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرمان به آنها، عملکرد اجزای مختلف ساختمان را کنترل می کنند.

یکی از بارزترین مزایای سیستم هوشمند ساختمان، سهولت در مدیریت بخش های مختلف ساختمان است که ضمن راحتی و آسایش برای ساکنین ساختمان موجب کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی به فضاهای در حین بهره برداری می شود. از آنجاییکه این سیستم ها برنامه پذیر هستند، با فشار دادن یک کلید، می توان یک سناریو را برای بخش های مختلف ساختمان پیاده سازی نمود. بدین ترتیب مدیر ساختمان می تواند از طریق سرور مرکزی بخش های مختلف ساختمان را کنترل نماید. بعنوان مثال، در هنگام خروج از ساختمان، با انتخاب مد " خروج " ، کلیه سیستم های روشنایی خاموش می شود، سیستم حرارتی و یا برودتی ساختمان بر روی کمترین توان کاری خود تنظیم و سیستم امنیتی فعال می شود.• کنترل یکپارچه و مدیریت بر بخش های ساختمان
سیستم کنترل هوشمند این امکان را فراهم می سازد تا از طريق يکپارچه سازي مدیریت بخش های مختلف ساختمان، علاوه بر قابلیت های هوشمند سازی روشنایی، تهویه مطبوع، اطفاء حریق و ...، بتوان سناریوهای متفاوتی را برای موارد مختلف طراحی نمود. بعنوان مثال، سيستم BMS اقدام به کنترل بهينه سيستم روشنايي و تهويه مطبوع از طريق سيستم کنترل تردد مي‌نمايد. بدين صورت که در محل هايي که خالي از افراد و تردد است (براي حداقل مدت زمان مشخص ) سيستم روشنايي را خاموش و سيستم تهويه مطبوع را در حالت Standby و يا خاموش قرار مي‌دهد، تا در مصرف انرژي صرفه جويي شود و یا در صورت بروز حریق در بخشی از ساختمان، دوربین های آن بخش فعال، سیستم تهویه مطبوع خاموش و درب های محوطه بسته می شود تا آن موقعیت را از حریق ایزوله نماید.• کنترل هوشمند موتورخانه و تاسیسات
سيستم­هاي کنترل هوشمند تاسيسات حرارتي و برودتي ساختمان، با کنترل دمای داخل ساختمان و تجهیزات برودتی و حرارتی و پایش دمای خارج ساختمان موجب حذف مصارف ناخواسته و کاهش مصرف انرژی می گردد. با توجه به مطالعات صورت گرفته، استفاده از این سیستم موجب کاهش 20 درصدی انرژی در ساختمان های مسکونی و تا 40 درصد در ساختمان های تجاری و اداری می گردد. از دیگر مزایای سیستم، می توان به تامین شرایط آسایش و تهویه مطبوع اشاره نمود.

• کنترل روشنایی ساختمان
سیستم کنترل روشنایی ساختمان، با استفاده از کنترلر مرکزی، امکان کنترل روشنایی بخش های مختلف ساختمان را فراهم می کند. سنسورهای تشخیص حضور، روشنایی فضاهایی که ساکنین ساختمان در آن حضور دارند را فرآهم می کند. همچنین در ساعات مختلف روز، با توجه به میزان بهره مندی از نور خورشید، شدت نور روشنایی ها تنظیم می شود که موجب کاهش مصرف انرژی می گردد.

• کنترل امنیت ساختمان
سیستم امنیتی ساختمان، با توجه به کاربری و نوع استفاده از ساختمان می تواند دارای سیستم دزدگیر، دوربین های مداربسته و سیستم های تردد باشد. اين سيستم کليه تردد هاي داخل ساختمان را از طريق کارت هاي عبور و مرور به صورت اتوماتيک کنترل نموده و از ورود افراد غير مجاز به مناطق حفاظت شده جلوگيري مي‌نمايد. بدین وسیله می توان بر روی کلیه مسیرها مدیریت نمود. دوربین های مدار بسته علاوه بر امکان کنترل بر روی بخش های مختلف ساختمان، در صورت ورود افراد غیر مجاز، امکان بررسی موقعیت مورد نظر را فراهم می نماید.

• سيستم اعلام و اطفاء حريق
اين سيستم جهت رويت وضعيت حريق و اقدامات لازم تعبيه شده و از طريق يکپارچه سازي در سيستم BMS قابليت مانيتورينگ و ارتباط با سيستمهاي ديگر مانند دوربین ها را دارد. در طراحي سيستم کشف و اعلام حريق هر فضا، آشکار سازهاي متناسب با شرايط و کاربری فضا نظیر دتکتورهاي دود نقطه اي، حرارتي يا سنسورهاي دود شعاعي در نظر گرفته ‌می شود و در مسيرهاي منتهي به درب هاي خروج، در فواصل مناسب شستي فشاري جهت اعلام خطر پيش بيني می گردد. براي آگاهي سريع ساکنان حاضر در محل وقوع حريق نيز از آژير و زنگ مخصوص و بعضا از علائم بصري هشدار دهنده استفاده مي‌گردد.

• سیستم های کنترلی دیگر
از جمله سیستم های کنترلی دیگر که با توجه به کاربری ساختمان می تواند در زمره سیستم کنترل هوشمند ساختمان قرار گیرد می توان به سیستم کنترل پخش صوت، سیستم کنترل پرده و سیستم کنترل آبیاری اشاره نمود. سیستم پخش صوت و کنترل پرده، با استفاده از کنترلر مرکزی امکان استفاده در فضاهای مختلف و مطابق با برنامه های مختلف را دارد. بعنوان مثال، در زمان صبح، سیستم پخش صوت، یک موزیک ملایم در خانه پخش نماید، پرده ها کنار رود. سیستم کنترل آبیاری با استفاده از سنسورهای رطوبتی موجود در خاک، در صورت نیاز به آبیاری فضای سبز فعال می شود.


بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter