لوگوی انرژی استار
سبد خرید   ورود / ثبت نام  ثبت نام/ ورود

 صفحه نخست     |      درباره انرژی استار     |     تماس با ما


arrow راهکارهای کاهش مصرف انرژی arrow مطالب مفیدبرچسب انرژی ساختمان های اداری و مسکونی : برچسب انرژی ساختمان های اداری و مسکونیتدوين معيار مصرف انرژي، يكي از مهمترين اقدامات مديريت مصرف جهت تعيين چارچوب مناسب براي اعمال قوانين و دستورالعملها و پيش بيني هاي مربوط به تقاضا و برنامه ريزي جهت توليد انرژي مي باشد. بر اين اساس طي سالهاي گذشته در كشورمان نيز برچسب هاي مصرف انرژي براي بسياري از تجهيزات انرژي بر تدوين گرديده كه در حال حاضر در حال اجرا مي باشند. در اواخر سال 1390، طرح تدوین برچسب انرژی برای ساختمان های با کاربری اداری با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با موفقیت انجام پذیرفت و این استاندارد با نام " ساختمان های غیرمسکونی-تعیین معیار مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی" به شماره 14254 به ثبت رسیده است. همچنین استاندارد مربوط به ساختمان های مسکونی تحت عنوان "ساختمان های مسکونی -تعیین معیار مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی" به شماره 14253 به ثبت رسیده است.

با استفاده از برچسب انرژی تمامی ساختمان‌ها با دسته بندی ساختمان مسکونی کوچک و بزرگ، ساختمان‌های اداری دولتی و ساختمان‌های اداری غیردولتی بر اساس معیار مصرف انرژی از رتبه A تا G درجه‌بندی می‌شوند و به ساختمان‌هایی که حداقل معیار مصرف در آن‌ها رعایت نشود، برچسب تعلق نمی‌گیرد. استفاده از برچسب هاي انرژي ابزار موثري در جهت كاهش هزينه هاي انرژي كشور در ديدگاه كلان بوده و بعلاوه براي مصرف‌كنندگان نيز اين امكان را فراهم مي سازد كه هزينه كمتري براي انرژي مصرفي بپردازند. روش برچسب دهي انرژي به ساختمان بر اساس روش عملكردي و يا محاسباتي باشد. روش عملكردي با استناد به قبض انرژي مصرفي، رده مصرف انرژي ساختمان را تعيين نموده و برای ساختمان هایی است که حداقل سوابق قبوض انرژی آنها بمدت 3 سال وجود داشته باشد. در ساختمان های در حال ساخت که سوابق و قبوض مصرف انرژی آنها وجود نداشته باشد، از روش محاسباتي برای تعیین رده مصرف انرژي ساختمان استفاده می شود.

در روش عملکردی، شاخص مصرف انرژی با توجه به مصرف انرژی سالیانه حامل های انرژی و زیربنای ساختمان، محاسبه شده و با شاخص مصرف انرژی ایده آل مقایسه می شود و براساس ضریب نسبت انرژی گروه انرژی ساختمان تعیین می شود. لازم بذکر است که، شاخص ایده آل برای ساختمان های مختلف با توجه به کاربری و اقلیم منطقه تعیین می گردد.

در روش محاسباتی، میزان انرژی مصرفی ساختمان در بخش گرمایش و سرمایش، میزان انرژی مصرفی در بخش آب گرم مصرفی و میزان انرژی مصرفی در بخش روشنایی با توجه به دستورالعمل های مربوطه در پیوست های الف، ب، پ و ت در استاندارد 14254 محاسبه می شود و بدین ترتیب، کل انرژی مصرفی ساختمان محاسبه می گردد. به¬منظور تعیین برچسب انرژی و برای یکسان‌سازی رتبه‌ها، براساس استانداردی که تعریف شده مصرف گاز نیز همانند برق برحسب کیلووات ساعت محاسبه شده است.
بدین منظور بار ناشی از انتقال حرارت و نفوذ هوا محاسبه شده و حرارت اکتسابی ناشی از تولید حرارت داخلی و بار خورشیدی اکتسابی ساختمان محاسبه می شود و بخشی از آن که جذب ساختمان می شود، از بار گرمایشی تحمیلی کسر می گردد. در ادامه میزان انرژی مصرفی جهت تامین گرمایش و سرمایش با توجه به مشخصات سیستم تاسیسات و نیاز انرژی محاسبه شده بدست می آید. برای محاسبه نیاز سرمایشی نیز بصورت مشابه عمل می شود و در بخش محاسبات بار نهان سرمایشی در مناطقی که شرایط اقلیمی مشخص باشد، بایستی منظور گردد.با اجرای استانداردها و نصب برچسب انرژی ساختمان می‌توان تا حد بسیار زیادی میزان مصرف انژری در ساختمان‌ها را کاهش داد. با اجرایی شدن برچسب انرژی در ساختمان‌های مختلف به تدریج این برچسب به عنوان یکی از اسناد مهم خانه برای خریدار و فروشنده شناخته خواهد شد و در واقع در آینده ساختمانی که برچسب نداشته باشد، خریداری نخواهد شد. براساس مطالعات صورت‌گرفته، در صورتیکه استانداردهای مورد نظر در این طرح بطور کامل اجرا شود، برچسب انرژی ساختمان می‌تواند بیش از 50 درصد در مصرف انرژی ساختمان صرفه‌جویی به همراه داشته باشد.بنابر برآوردهای انجام شده در مناطق مختلف کشور در حال حاضر متوسط مصرف انرژی به ازای هر مترمکعب مساحت بیش از 600 کیلووات ساعت است که در مقایسه با سایر کشورها رقم بسیار بالایی است. با اجباری شدن برچسب انرژی ساختمان و الزامی شدن رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، می توان امیدوار بود تا سهم مصارف انرژی در بخش ساختمان که هم اکنون در حدود 40 درصد مصرف انرژی کشور را بخود اختصاص داده است کاهش یابد و در آینده شاهد افزایش بهره‌وری انرژی در ساختمان‌ها باشیم.

در این قسمت، امکان تعیین برچسب انرژی ساختمان، با استفاده از نرم افزار برچسب انرژی ساختمان های اداری انرژی استار فراهم شده است.

همچنین برای دریافت متن استاندارد برچسب انرژی ساختمان های غیر مسکونی بر روی گزینه زیر کلیک کنید.
استاندارد 14254
icon
بانک ملت
درباره انرژی استار     |     حفظ حریم خصوصی     |     تماس با ما     |     سوالات متداول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انرژی استار می باشد
Designing and Developing by JaraWebCenter